CO OZNACZA "LASER WYSOKOENERGETYCZNY"?

Lasery są podzielone na cztery klasy i kilka podklas poprzez maksymalną moc wyjściową i co za tym idzie poprzez potencjalne zagrożenie dla ludzi. Klasa 1 i 2 to lasery bezpieczne podczas normalnego użytkowania - na przykład dzięki odruchu mrugania.

Standardowe lasery terapeutyczne znajdują się w klasie3B, które sa niebezpieczne dla oka, przy bezpośredniej ekspozycji. To jest powód, dlaczego jest konieczne zakładanie okularów ochronnych. Maksymalna moc, lub dostępne limity emisji dla tej klasy jest 0,9 W, ale większość urządzeń posiada moc wyjściową w dziesiątkach tylko miliwatów.

Wysoka intensywność, klasa 4 to lasery, które mają moc wyjściową wyższą niż0.9 W i ich wiązka jest potencjalnie niebezpieczna, chociażby poprzez odbicie. W tej klasie znajduje się większość przemysłowych, naukowych i medycznych laserów. Różnica między chirurgicznym i terapeutycznym laserem tkwi w kształcie wiązki. Dla laserów chirurgicznych wiązka skupia się w jeden bardzo mały punkt, w przypadku laserów terapeutycznych energia rozprzestrzenia sę na większym obszarze dzięki wiązcerozproszonej. Dzięki temu możliwy jest krótszy czas terapii bez ryzyka zniszczenia tkanki.

JAKIE SA KORZYŚCI Z WYKORZYSTANIA LASERA WYSOKOENERGETYCZNEGO W PORÓWNANIU DO LLLT?

Najistotniejszą wartością jest moc. Za większą mocą idą szersze możliwości w zakresie oddziaływania, głębokości penetracji, dawki energii dostarczanej do obszaru zabiegowego i czas spędzony na wykonaniu zabiegu. Wyższa moc przekłada się na szybsze gojenie i krótsze sesje terapeutyczne. Pamiętaj, że z laserem klasy IV zawsze możesz zmniejszyć moc, co oznacza elastyczność terapeutyczną.

Przenikanie światła do wnętrza tkanki zależy od różnych czynników, takich jak pochłanianie i rozpraszanie, a wszystkie inne parametry są równe, większa moc zawsze umozliwia głębszy zasięg. Jeśli grubość 1 cm tkanki będzie pochłaniał 20% energii wiązki, my wciąż mamy 1,7 J na sekundę, co terapeutycznie nie wpłynie w żaden możliwy sposób.

Kluczowym parametrem w jakiejkolwiek terapii jest dawka. Laser Wysokoenergetyczny HIL umożliwia precyzyjne ustawienia dawki w zakresie od 1 do 200 J/cm2. Z LLLT dawka będzie rzadko przekraczała 5 do 10 J/cm2. Czemu?

Odpowiedź brzmi: czas. Na małym obszarze tkanki 5x5 cm, czas trwania terapii to prawie 7 minut do zaaplikowania 200 J/cm2 laserem 12 W HIL. Z LLT 50 mW potrwa 27 godzin, 46 minut i 40 sekund.

Z HIL można zaoszczędzić czas swój i pacjenta, zapewniając lepszą terapię dla większej liczby pacjentów. Zarówno HIL i LLLT mają działanie biostymulacyjne i przeciwzapalne, ale dodatkowo z HIL można również uzyskać efekty termiczne i przeciwbólowe. Efekt cieplny sam w sobie ma wiele korzyści. To pomaga uspokoić uszkodzoną tkankę, powoduje lepsze ukrwienie i wreszcie pacjent odczuwa terapię, co dodatkowo wspieradziałanie terapeutyczne.

Analgezja wykorzystuje kilka krótko i długoterminowych mechanizmów biologicznych. W trybie pulsacyjnym, mocy ponad 5 W i długości fali w pobliżu 1000 nm, laser tworzy szereg fal fotomechanicznych w obrębie tkanki podskórnej, które prowadzi do stymulacji wolnych zakończeń nerwowych i natychmiastowego uśmierzenia bólu.

JAKA JEST ZALEZNOŚĆ KATEGORII LASERA ORAZ DŁUGOŚCI FALI

Różne długości fali są generowane przez różne generatory. Nie ma istotnego znaczenia generator względem mocy wyjściowej. Długości fali powyżej 700 nm (w widmie podczerwieni) są niewidoczne dla ludzkiego oka, dlatego nie prowokuje odruchu mrugania i nie mogą być zaliczone do niższej klasy niż 3, ale nie ma rozróżnienia związanego z długością fali pomiędzy klasami 3 i 4.

LASER WYSOKOENERGETYCZNY

 • Dzięki wyjątkowym parametrom technicznym lasera wysokoenergetycznego, urządzenie to może stymulować i leczyć każde bolące miejsce w ciele pacjenta.
 • Fotomechaniczna stymulacja hamuje odczucie bólu i przynosi natychmiastową ulgę.
 • Terapia laserem wysokoenergetycznym nie tylko redukuje ból, ale także poprawia mobilność i funkcjonalność.
 • Nie powoduje uzależnienia i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

TERAPIA LASEREM WYSOKOENERGETYCZNYM

Terapia laserem wysokoenergetycznym stymuluje regenerację tkanek i ich gojenie się na poziomie komórkowym. Maksymalna moc wynosząca do 12 watów pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego. Terapia ta jest szybką i skuteczną metodą leczenia niewywołującą efektów ubocznych, którą można zastosować w dowolnym miejscu w obrębie ciała.

LECZENIE BÓLU I STYMULACJA METABOLIZMU

W momencie dotarcia do skóry światło laserowe tworzy w ludzkiej tkance falę fotomechaniczną właściwą dla danej długości fali. Ta mechaniczna stymulacja wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej blokuje ścieżki bólowe w układzie nerwowym i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Ponadto, mechaniczna fala stymuluje miejscowe mikrokrążenie i wspiera drenaż limfatyczny chorego obszaru. Łącząc biostymulację oraz stymulację fotomechaniczną, BTL HIL skutecznie leczy tkanki, jednocześnie dostarczając silnej i nieuzależniającej formy leczenia bólu.

ZALETY TERAPII LASEREM WYSOKOENERGETYCZNYM:

 • Szybka i skuteczna terapia
 • Efekt terapeutyczny osiągalny już po 3-4 zabiegach
 • Terapia nie uzależnia i nie wywołuje skutków ubocznych
 • Bezbolesne zabiegi

NAJCZĘSTSZE WSKAZANIA

Wiele badań dowiodło, że terapia laserem wysokoenergetycznym jest skuteczna w schorzeniach takich jak :

 • Bóle barków
 • Zespół szyjno-barkowy
 • Zapalenie kaletki
 • Łokieć “tenisisty”, łokieć“golfisty”
 • Bóle krzyża
 • Naciągnięcie mięśnia
 • Zapalenie stawu kolanowego
 • Powięziowe punkty spustowe, skurcze mięśni
 • Zwichnięcie kostki, zniekształcenie piszczelowo-stępowe
 • Zapalenie powięzi podeszwowej, ostroga piętowa

Biologiczna stymulacja wywołana światłem lasera tworzy optymalne środowisko, w którym goją się tkanki. W miarę jak obszar wymagający leczenia stopniowo odzyskuje prawidłowy stan, wraca również funkcjonalność i ustępuje ból.