Glista ludzka
17 lutego 2017

Przywry

Przywry

Przywry, to pasożyty, które stanowią poważne zagrożenie, między innymi dla płuc, trzustki i wątroby. Istnieje kilka rodzajów tych pasożytów. Często mamy do czynienia z przywrą jelitową, wątrobową, wschodnią, krwi i kocią. Przywry są płaskie, standardowo osiągają długość 20-30 mm i szerokość 8-12 mm.

Zarazić możemy się poprzez wypicie wody zawierającej larwy przywr, czyli wody ze stojących zbiorników wodnych oraz spożycie roślin, które podlewane były taką właśnie wodą. Po dostaniu się do przewodu pokarmowego, przywry przenikają do przewodów żółciowych, pęcherzyka żółciowego oraz do innych tkanek i narządów z krwią bądź przez otrzewną. Następnie przez ściankę jelita dostają się do jamy brzusznej. Kolejno wnikają w tkanki wątroby i w przewody żółciowe, w których po ok. czterech miesiącach wydzielają jaja. Gdy młode przywry zmieniają swoje położenie, tkanki ulegają uszkodzeniu. Z kolei ich toksyny uwrażliwiają organizm oraz wpływają na nasilenie się objawów alergicznych. W pierwszym etapie pojawia się mikro- martwica i mikro -ropienie wątroby. Później rozszerza się prześwit, ścianki gruczołowate ulegają zgrubieniu, rozrasta się nabłonek przewodu żółciowego oraz może wystąpić jego ropniowe zapalenia.

Objawami choroby są m.in. bóle głowy, ogólne zmęczenie, brak apetytu, podwyższona temperatura, pokrzywka, różnego rodzaju alergie. Możliwe jest też zapalnie gruczołu krokowego, polipy w macicy, zapalenie okrężnicy, rak narządów, powiększenie śledziony, wątroby, trzustki, zwapnienie płuc, marskość wątroby, cukrzyca, powstawanie ropni, cyst i torbieli. Z czasem zakażenie przechodzi w przewlekłą postać, a tym samym ustępują ostre objawy. Co jakiś czas pojawiają się ataki bólu oraz chroniczne zapalenie wątroby.

W zależności od tego, gdzie umiejscowią się przywry występują inne objawy. Kaszel z niewielka ilością śluzy, który męczy pacjenta o poranku, szmery, bóle głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, zwapnienie płuc, bradykardia i reakcje alergiczne mogą świadczyć o przywrze płucnej. Ciężko jest rozpoznać chorobę w początkowej jej fazie. Pasożyty składają jaja dopiero po około 4 miesiącach od momentu dostania się do organizmu.