Glista psia i kocia
17 lutego 2017
Węgorek jelitowy
17 lutego 2017

Włosogłówka

Włosogłówka

Włosogłówka to cienki robak o długości 3-5 cm. Jej przednia część podobna jest do cienkiej nici, natomiast tylna jest już szersza. Włosogłówka może miedzy innymi występować w wyrostku robaczkowym. Za pomocą swojej główki przebija ścianki jelita i przylega do nich. Samica włosogłówki żyje 5 lat i może wydzielić nawet 3,5 tys. jaj dziennie. Źródła zakażenia są podobne jak w przypadku glisty ludzkiej. Podstawowym źródłem zakażenia są odchody służące do nawożenia pól.

Kiedy larwa dostaje się do organizmu pozbywa się swojej otoczki jajowej, zostawiając ją w przewodzie pokarmowym, a sama przemieszcza się do jelita grubego. Tam po ok. pięciu tygodniach osiąga dojrzałość. Pasożyty te grupują się w organizmie człowieka.

Choroba przebiega bezobjawowo kiedy zakażenie przybiera łagodną postać. Jeśli natomiast inwazja jest większa wtedy mogą wystąpić reakcje alergiczne, nudności, wzdęcia, wymioty, biegunki z krwią, bóle brzucha zlokalizowane w okolicy jelita ślepego, kolki, zawroty i bóle głowy, pobudliwość nerwowa, problemy ze snem, osłabienie, utrata apetytu, anemia, drgawki, nieżyt okrężnicy oraz zapalenie wyrostka robaczkowego.