– 40% LETNIA PROMOCJA NA BADANIE BIOREZONANASEM SENSITIV IMAGO 530
19 lipca 2023
Tlen jako podstawowy pierwiastek życia
31 lipca 2023

Błonnik i jego dobroczynny wpływ na organizm

Błonnik, zwany również włóknem pokarmowym, to niezwykle korzystny składnik diety, który odgrywa istotną rolę w zdrowiu organizmu. Błonnik występuje głównie w roślinach, takich jak owoce, warzywa, orzechy, ziarna zbóż i rośliny strączkowe. Istnieją dwa główne rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Oto kilka dobroczynnych wpływów błonnika na organizm:

  1. Poprawa trawienia: Błonnik nierozpuszczalny zwiększa objętość i miękkość stolca, co ułatwia przesuwanie się przez przewód pokarmowy. Z kolei błonnik rozpuszczalny tworzy żel w jelitach, co spowalnia opróżnianie żołądka i pozwala na lepsze wchłanianie składników odżywczych.
  2. Zdrowie jelit: Błonnik działa jak prebiotyk, czyli substancja, która wspomaga wzrost korzystnych bakterii w jelitach. Poprawia to równowagę mikroflory jelitowej, co korzystnie wpływa na układ odpornościowy i przeciwdziała infekcjom.
  3. Regulacja poziomu cukru we krwi: Błonnik rozpuszczalny pomaga w zwalczaniu wahania poziomu glukozy we krwi poprzez spowolnienie wchłaniania cukrów. Dzięki temu może być szczególnie korzystny dla osób z cukrzycą lub predyspozycją do cukrzycy typu 2.
  4. Obniżanie poziomu cholesterolu: Błonnik, zwłaszcza rozpuszczalny, wiąże się z niektórymi kwasami żółciowymi w jelitach i zmniejsza ich wchłanianie. To może przyczynić się do zmniejszenia poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu) we krwi.
  5. Kontrola masy ciała: Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik może pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, ponieważ błonnik daje uczucie sytości, co zmniejsza skłonność do przekąsek między posiłkami.
  6. Redukcja ryzyka chorób serca: Dzięki zdolności obniżania poziomu cholesterolu i poprawie kontroli masy ciała, błonnik może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca.
  7. Warto pamiętać, że zwiększenie spożycia błonnika powinno być stopniowe, aby organizm mógł się do tego dostosować. Należy również dbać o odpowiednią ilość płynów, ponieważ błonnik działa lepiej, gdy jest odpowiednio nawodniony.
  8. Zalecane dzienne spożycie błonnika wynosi około 25-38 gramów dla dorosłych, ale ilość ta może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i stylu życia. Aby zwiększyć spożycie błonnika, warto w diecie uwzględnić różnorodne owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona. Jednak przed dokonaniem znacznych zmian w diecie zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.